همه چیز در رابطه با شبکه ملی اطلاعات

حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

همه چیز در رابطه با شبکه ملی اطلاعات

همه چیز در رابطه با شبکه ملی اطلاعات

برای آگاهی از آخرین اخبار منتشر شده در رابطه با شبکه ملی اطلاعات یا به اصطلاح اینترنت ملی در ادامه با آی تی نما همراه باشید.

تفکیک ترافیک استفاده کاربران از شبکه ملی

نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با تفکیک ترافیک استفاده کاربران از شبکه ملی توضیح داد.وی بیان کرد در هفته جاری سامانه تفکیک ترافیک ارتباطی اینترنت و شبکه ملی اطلاعات توسط اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت راه اندازی می شود.

از این هفته اپراتورهای اینترنتی موظف هستند نحوه تفکیک و چگونگی استفاده کاربران از شبکه ملی اطلاعات و میزان ترافیک داخلی و خارجی را بروی سامانه اطلاع رسانی خود بگذارند تا کاربران ازآن آگاه شوند و هیچ شبهه ای وجود نداشته باشد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات درباره اینکه کاربران چه زمانی از شبکه ملی استفاده می کنند و چه زمانی از اینترنت به صورت کامل مشخص نیست و قرار است این موضوع توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پایش شود.همچنین اپراتورهای اینترنتی باید سامانه آنلاین را راه اندازی کنند تا کاربران از میزان ترافیک داخلی و خارجی خود آگاه شوند گرچه بعضی از اپراتورهای اینترنت هم اینک تفکیک ترافیک را انجام داده اند.

همچنین وی افزود : به طور مثال اگر کاربری مصرف داخلی بیشتری داشته باشد اپراتور باید ما به التفاوت استفاده از پهنای باند بین الملل را با شبکه ملی اطلاعات، به کاربر پرداخت کند که در این زمینه رگولاتوری نیز نظارت می کند.

مزایای شبکه ملی اطلاعات

شبکه ملی اطلاعات در بسیاری از شرکت های توسعه یافته وجود دارد.درواقع شبکه ملی اطلاعات در ایران به این مفهوم است که شبکه تلفن در داخل کشور وجود دارد و کاربران هم می توانند در داخل کشور تماس داشته باشند و هم می توانند به خارج از کشور تماس حاصل کنند.

روند کار به این صورت است که هنگامی که کابر در نوار آدرس ،آدرس مورد نظر خود را وارد می کند مشخص می شود که این ترافیک مربوط به داخل کشور است یا خارج از کشور.زمانی که مربوط به داخل کشور باشد توسط شبکه ملی اطلاعات مدیریت می شود.

همچنین از مزیت های دیگر این طرح می توان به این  نکته اشاره کنیم که شبکه ملی اطلاعات این اجازه را می دهد که ذخیره و بازیابی اطلاعات در سطح جغرافیای کاربر، تشخیص داده شده و نزدیکترین مسیر انتخاب شود. این موضوع سرعت و دسترسی به دیتا را بهتر کرده و علاوه بر سرعت قیمت را کاهش می دهد و در یک کلمه می توان گفت ارتباطات سریع و ارزان با شبکه ملی محقق می شود.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد که با استفاده از این شبکه ملی اطلاعات ارتباط کاربران با شبکه جهانی قطع نمی شود و کاربر به طور همزمان می تواند در سطح بین الملل جستجو کند و از ارتباطات بین الملل استفاده کند و هم در سایت های داخلی جستجو کند و از ترافیک داخلی استفاده کند.

از مزیت های دیگر شبکه ملی می توان به امنیت اطلاعات اشاره کرد و همانند قبل هویت افراد در فضای مجازی معین است و هنگام حکم قضایی و طبق قانون در اختیار مراجع قضایی قرار می گیرد.

پیوستگی کامل شبکه ملی اطلاعات با اینترنت جهانی

طبق گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران شبکه ملی اطلاعات و شبکه جهانی به طور کامل به یکدیگر پیوسته هستند همچنین از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر است زیرا انتقال حجم ترافیک دیتا و انتقال میزبانی سایت ها  به داخل کشور باعث کاهش قیمت می شود و کاربران می توانند برای دانلود فیلم یا یک فایل وقت کمتر و هزینه کمتر صرف کنند و از کیفیت بیشتری بهره ببرند.

همچنین وی تاکید کرد در فاز های بعدی در زمینه افزایش منابع و تجهیزات و سرمایه گذاری بیشتر تلاش خواهد شد. هم اکنون پیکر بندی شبکه ملی اطلاعات کامل شده است و اقداماتی نظیر کپی سرور جهانی در ایران ، مرکز تبادل ترافیک و مرکز توزیع محتوا در حال بررسی است.

وی در زمینه قیمت و کاهش هزینه دسترسی به اینترنت بیان کرد :سال ۹۲حجم ترافیک دیتا در اختیار هیچکس نبود ولی اکنون با موبایل نیز می توان در هر نقطه از شهر از دیتای در حال حرکت و ویدیو استفاده کرد.همچنین در روز های آتی پیش بینی می شود که حجم داده هایی که داخل کشور استفاده می شود با کاهش قیمت روزافزون همراه باشد.

کلیه ارتباطات ایران روی شبکه ملی اطلاعات است

معاون وزیر ارتباطات گفت: شبکه اختصاصی همه سازمان ها و ارگان ها روی شبکه ملی است.شبکه سلامت ، شبکه دولت ، درگاه پلیس و دیگر درگاه های خدماتی که دارای ارتباطات داخلی هستند از شبکه ملی استفاده می کنند و شبکه هایی مثل شبکه بانکی ،یک ظرفیتی از شبکه ملی می گیرد برای ارتباطات داخلی و یک لایه روی اینترنت قرار می دهد برای تماس مردم.

به طور کلی می توان گفت کلیه ارتباطات ایران روی شبکه ملی اطلاعات است به صورتی که کلیه سازمان ها و ارگان ها برای ارتباطات داخلی خود از شبکه ملی اطلاعات استفاده می کنند و بخش هایی که باید با مردم در تعامل باشند از اینترنت بهره می برند .

همچنین جهانگرد در رابطه با نرخ دسترسی به اینترنت در شبکه ملی اطلاعات گفت : کاربر با هر قیمتی که بخواهد می تواند با شرکت های اینترنتی قرارداد ببندد و پهنای باند بر پایه نرخ های مصوب رگولاتوری محاسبه می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

 

 

 

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت