ارتباطات سریع و ارزان با شبکه ملی اطلاعات

حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

 

ارتباطات سریع و ارزان با شبکه ملی اطلاعات

ارتباطات سریع و ارزان با شبکه ملی اطلاعات

در جریان هفته دولت در چند روز آینده قرار است شبکه ملی اطلاعات یا همان «اینترنت ملی» رسما به بهره برداری برسد و کاربران ایرانی می توانند طعم ارتباطاتی پرسرعت ، ارزان ، امن را بچشند.

بعد از ۱۱ سال تلاش و پیگیری برای راه اندازی این شبکه ملی نه تنها اختلافاتی میان مسئولان برای راه اندازی این شبکه شکل گرفت، بلکه دغدغه ای نیز برای کاربران نهایی ایجاد شد که فکر می کردند در نحوه دسترسی به شبکه اینترنت با محدودیت مواجه شوند و به بیان دیگر، با راه اندازی این شبکه، اینترنت به طور کل قطع شود.

در ابتدا مسئولان تعریف شبکه ملی اعتقاد داشتند که شبکه ای تولید کنند که برای وصل شدن به اینترنت دیگر نیازی نباشد که شبکه اینترنت جهانی وصل شوند و هنگامی که شبکه اینترنت جهانی قطع شد اینترنت کاربران ایرانی قطع نشود و دارای اینترنت باشند اما با گذشت بیش از یک دهه از تعاریف اولیه این طرح، در نهایت شبکه ملی اطلاعات طبق اهداف برنامه های توسعه ای کشور و سیاستهای کلی نظام، در تعریف نهایی به یک اجماع رسید و شورای عالی فضای مجازی در نخستین جلسات خود در دولت یازدهم و به ریاست حسن روحانی، راه اندازی آن را تکلیف کرد.

 چه کشورهایی شبکه ملی اطلاعات دارند

طبق بررسی هایی که صورت گرفته است کشورهای دیگری نیز از شبکه های ملی استفاده می کنند البته دارای ساختار متفاوتی است اما به نحوی با ساختار ملی اطلاعات در ایران مشابه است.به طور مثال شبکه NBN یا شبکه باند وسیع در استرالیا و شبکه Kwangmyong در کره شمالی و internet II در آمریکا و طرح پهتای باند ملی ایالات متحده آمریکا ،شبکه های ملی محسوب می شوند.

از جمله این شبکه ها می توانیم به کشور هند نیز اشاره کنیم که شبکه ای به نام شبکه ملی دانش در جهت جمع آوری اطلاعات دانشی بنیان کرده است همچنین در برزیل نیز شبکه ای تحت عنوان شبکه سلامت به عنوان شبکه ملی تاسیس شده است  و در کویت هم شبکه ملی مشابه ایران وجود دارد.

تمامی مشاغل به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند

طبق گفته مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ، شبکه ملی اطلاعات روی شبکه فعلی زیرساختی کشور در حال انجام است و کاربران در حال حاضر می توانند از سرویس داخلی با پهنای باند بالاتر و قیمت ارزان تر استفاده کنند.

وی در پاسخ به اینکه قرار است در  هفته آینده چه چیزی رونمایی شود افزود: هدف از رونمایی این طرح فقط ارائه کامل شبکه ملی اطلاعات است زیرا  خشی از آن در حوزه‌های امنیت فضای تبادل اطلاعات، حملات سایبری و جلوگیری از حملات سایبری باقی مانده بود که به این زنجیره اضافه می شود.

آذری جهرمی ادامه داد:الزامات شورای عالی فضای مجازی در رابطه با شبکه ملی اطلاعات تقریبا تکمیل است و حدود سه ماه است که مقدمات آن را آماده کرده ایم و در حال حاضر به طور قطعی می توانیم بگوییم شبکه ملی اطلاعات وجود دارد و باید به فکر بهبود و رشد آن باشیم.

وی افزود :فاز دوم شبکه ملی اطلاعات طبق گفته وزیر ارتباطات در دهه فجر همین سال جاری رونمایی می شود.با رونمایی از فاز دوم صددرصد مشاغل به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و کیفیت شبکه افزایش می یابد و برنامه ها و محتوای داخلی توسعه می یابد.

 

کاهش قیمت خدمات آنلاین از دستاورد اینترنت ملی

آذری جهرمی گفت: به منظور کاهش قیمت وسرعت بالا در طرح شبکه ملی اطلاعات ترافیک داخلی و خارجی تفکیک شده است.طبق مصوبه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ، به مدت ۶ ماه زمان دارند که برای تفکیک تعرفه کاربران اقدام های لازم را انجام دهند.

طبق اعلام وزارت ارتباطات ۶۰ درصد مصرف پهنای باند اینترنت برای ترافیک خارجی و ۴۰ درصد برای ترافیک داخلی است که با اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات ، برآورد می شود که این نسبت ها معکوس شود که کاربران ایرانی برای استفاده از اینترنت هزینه هایشان کاهش یابد و دیگر مجبور به استفاده از ترافیک خارجی نشوند.

براساس مصوبه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قیمت پهنای باند اینترنت بین الملل تا ۴۲ درصد کاهش یافته و پهنای باند شبکه داخلی تا ۸۴ درصد کاهش می یابد و این کاهش قیمت  برای کاربران نهایی تا ۳۶ درصد حس می شود و بستگی به مقدار مصرف کاربر دارد به طوری که کاربری که میزان مصرفش کم باشد ۱۰ درصد کاهش قیمت شامل حالشان می شود و کاربرانی که مصرف بیشتری داشته باشند کاهش قیمت ۳۶ درصدی شامل حالشان می شود.

درضمن کاربرانی که از طریق موبایل به اینترنت متصل می شوند از کاهش قیمت ۲۰ درصدی استفاده می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

 

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت