جریمه‌ی ۷.۴۵ میلیارد دلاری گوگل توسط کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا

حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

طبق نتیجه‌ی جلسه‌ای که در شورای سالانه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در جهت شفاف سازی و تحقیقات بر روی تشکیلات گوگل در حوزه‌ی استحفاظی کشورهای اروپایی انجام شده است، گوگل ممکن است به پرداخت جریمه‌ای سنگین به این تشکیلات محکوم شود: جریمه‌ای بالغ بر ۷.۴۵ میلیارد دلار!

اما گوگل چه خطایی را انجام داده است که این جریمه‌ی سنگین نصیبش شده است؟ چیزی که گوگل به آن متهم شده است «اعمال قدرت در رقابت نرم افزاری به صورت غیر منصفانه» بوده که این موضوع در سیستم عامل اندروید اتفاق افتاده است. در واقع اتهام گوگل این است که با اعمال نفوذ، کاری کرده تا شرکت‌های تولیدکننده‌ی تلفن همراه که از سیستم عامل اندروید برای بستر نرم افزار گوشی خود استفاده می‌کنند، مجبور شوند تعدادی از نرم افزارهای گوگل را به طور پیشفرض بر روی اندروید دیوایس‌شان نصب کنند.h_51888992-714x442-620x384

اتحادیه‌ی اروپا سال‌های گذشته نیز گوگل را محکوم کرده بود

این موضوع سبب می‌شود که دیگر توسعه‌دهندگان نرم افزاری نتوانند در این رقابت باقی بمانند و کل رقابت به یک میدان غیرمنصفانه و ناعادلانه تبدیل می‌شود. مارگرت وستجر (Margrethe Vestager) که یکی از ماموران عالی رتبه‌ی دولت هلند به حساب می‌آید، در جریان کنفرانسی که توسط شورای رقابت هلند میزبانی شده است، در این زمینه به خبرنگاران اعلام کرده که سازمان‌های نظارتی زیر دست او به طور کاملا موشکافانه درحال رصد کردن مناسبات مالی و ارتباطات گوگل با کمپانی‌های تولیدکننده‌ی تلفن هوشمند و اپراتورهای مخابراتی است و نرم افزارهایی نظیر Gmail ،Drive ،Hangouts و … که بر روی سیستم عامل اندروید به صورت پیشفرض نصب می‌شوند، مورد اصلی مناقشه بین مسئولان اتحادیه‌ی اروپا و گوگل است.

جالب است بدانید که سال گذشته نیز در چنین زمان‌هایی بود که مسئولان کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا، گوگل را به خاطر اعمال قدرت در بازار موتورهای جستجو، متهم و به پرداخت جریمه محکوم کردند زیرا آن‌ها عقیده داشتند که گوگل با اعمال سلیقه برای برجسته کردن تعدادی از کالاهای تجاری و مقایسه‌های مربوط به آن‌ها، باعث از بین رفتن فضای رقابتی بین فروشگاه‌ها و متخصصان فروش آن کالاها شده بود؛ چنین اتهامی درباره‌ی اعمال نفوذ اندروید در مناسبات مربوط به بازار سیستم‌های عامل نیز وجود داشت!

به گزارش خبرگزاری رویترز تا زمان انتشار این مطلب هنوز محکومیت گوگل قطعی نشده است و همه چیز به نتیجه‌ی تحقیقات نهایی بستگی دارد، اما اگر گوگل به رفتار ضد رقابتی محکوم شود، اتحادیه‌ی اروپا می‌تواند تا ۱۰ درصد درآمد گوگل در سال گذشته که این رقم معادل ۷.۴۵ میلیارد دلار می‌شود، گوگل را جریمه کند. رقمی که می‌تواند ضرر سنگینی برای گوگل و کمپانی مادر آن یعنی الفابت محسوب شود.

اما آیا به نظر شما چنین اتهامی به گوگل وارد است؟ آیا قرار دادن نرم افزارها در سیستم عاملی که ساخت خود این کمپانی است، کار غیر منصفانه‌ای به حساب می‌آید؟ آیا در این صورت نمی‌توان چنین اتهامی را به اپل هم وارد کرد؟

نقل از گجت نیوز

منبع :Phonearena

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت