تفاوت پروتکل ssh و Telnet

تفاوت پروتکل ssh و Telnet
حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

در این مقاله قصد داریم برای شما خواننده گرامی تفاوت پروتکل ssh و Telnet را بیان کنیم. این پروتکلها برای مدیریت شبکه از قبیل سرور ، سوئیچ ، روتر و … از راه دور بکار می رود. اما مهم ترین اختلاف بین این دو پروتکل بحث امنیت می باشد که در پروتکل ssh وجود دارد ولی telnet فاقد این گزینه می باشد.

بررسی تفاوت پروتکل ssh و Telnet

قبل از اینکه بخواهیم تفاوت این دو پروتکل را بیان کنیم می بایست یک تعریف کلی از پروتکل را برای شما بیان کنیم.

پروتکل ها در واقع قوانین و رویه هایی هستند که برای برقراری روابط استفاده می شوند. با این حساب کلاینتهای موجود در شبکه برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند می باست از قوانین و پروتکلهای یکسانی تبعیت کنند.

پروتکل Telnet برای ارسال داده ها به صورت متن به کار می رود. اگراین کار در یک شبکه ناامن مثل اینترنت انجام شود می تواند مشکلات امنیتی برای اطلاعات ایجاد کند. مثل اینکه در بین راه اطلاعات تعیین هویت به سرقت رفته و یا گفتگوها شنود شوند.

بررسی تفاوت پروتکل ssh و Telnet
بررسی تفاوت پروتکل ssh و Telnet

در واقع در مرورگر تلنت هیچ گونه تعیین هویتی صورت نمی گیرد. یعنی در زمان انتقال داده ها بررسی نقطه منبع صورت نمی گیرد. همین مسئله باعث می شود در زمان ایجاد ارتباط یک شخص دیگر در ارتباط اختلال ایجاد کرده و دستورات مد نظر خود را وارد کند.

پروتکل ssh از جمله پروتکلهایی می باشد که در شبکه های عمومی استفاده می شود. همانطور که می دانیم مهم ترین دستاورد داده ها اطلاعات کاربران می شود که نیاز به حفاظت زیادی دارد . در این پروتکل از رمزنگاری خاصی استفاده می شود که کار شنود را در اواسط کار سخت می کند.

بخاطر همین دلایل امنیتی می باشد که افراد را ملزم می کند که از پروتکل ssh در محیطهای عمومی استفاده کنند تا هر بسته ای که منتقل می شود فضای خاصی را نیز برای داده های امنیتی در نظر می گیرند. بخاطر همین موضوع افرادی که از پروتکل ssh استفاده می کنند نیاز به پهنای باند بیشتری دارند. از معایب این پروتکل می توانیم به نیاز این پروتکل به پهنای باند بالا اشاره کنیم. در صورتیکه Telnet به پهنای باند کمتری احتیاج دارد . با توجه به گفته های بالا به این نتیجه می رسیم که پروتکل ssh از امنیت بالایی برخوردار می باشد.

ممکن است برای شما این سئوال به وجود بیاید که چرا هنوز از پروتکل telnet استفاده می شود. پروتکل telnet برای اهداف خاصی طراحی شده و برای رفع ایراد و امتحان هنوز از آن استفاده می شود. البته ابزارهای امنیتی برای telnet ایجاد شده ولی همچنان دارای این نقیصه یعنی ضعف امنیتی می باشند.

بررسی تفاوتهای SSH و Telnet

  • این دو پروتکل برای اهداف یکسان و مشخصی به کار می روند.
  • پروتکل SSH دارای امنیت بالاتری نسبت به Telnet می باشد.
  • SSH داده ها را به صورت رمزنگار شده ارسال می کند در صورتیکه Telnet داده ها را به صورت متن ساده وارد شبکه می کند.
  • SSH برای تعیین هویت از کلیدهای عمومی استفاده می کند ولی Telnet فاقد هرگونه هویت می باشد.
  • SSH بخاطر رمزنگاری داده های دورن بسته از پهنای باند(overhead) بیشتری استفاده می کند.
  • SSH به دلیل امنیت بالا بیشتر مورد توجه کاربران قرار دارد.

امیدوارم از خواندن این مطلب استفاده کرده باشید.

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت