پلیس فتا در مورد اپلیکیشن‌های رایگان هشدار داد

حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

پلیس فتا در مورد اپلیکیشن‌های رایگان هشدار داد

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نسبت به سودجویی از کاربران فضای مجازی با اپلیکیشن‌های رایگان هشدار داد. برخی سودجویان اپلیکیشن‌های مخرب رایگانی در فضای مجازی منتشر کرده و از کاربران باج‌گیری می‌کنند.

سرهنگ آذرخش رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی از کاربران ایرانی درخواست کرد مراقب نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های رایگان سودجو در فضای مجازی باشند.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا اعلام کرد: کاربران باید برای نصب هر گونه اپلیکیشن روی دستگاه‌های خود از جمله گوشی‌های هوشمند لپ‌تاپ، تبلت، ابزار و رایانه‌های خانگی، حتماً برنامه‌ی مورد نظر خود را از سایت‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند، تهیه کنند.»

سرهنگ آذرخش ادامه داد: «البته توصیه می‌شود در هنگام خرید نرم‌افزار از فروشگاه‌های موجود در دنیای واقعی (فروشگاه‌های فیزیکی) نیز دقت داشته باشند که فروشنده، برنامه‌ی کاربردی مورد نظر را برای آنها نصب کرده و از نصب دیگر اپلیکیشن‌های غیر ضروری که ادعا دارند رایگان است، خودداری کنند.»

او افزود: «برخی فروشندگان  فضای سایبری و فضای حقیقی بعد از مدتی با برقراری تماس با مشتری از طریق ایمیل یا تماس تلفنی ادعا دارند برای پشتیبانی اپلیکیشن به سایت خاصی مراجعه کرده و با پرداخت مبلغی برنامه‌ی کاربردی نصب شده بر روی سیستم خود را بروزرسانی و پشتیبانی کنند. در برخی از این موارد فرد به سایت‌های فیشینگ هدایت شد و مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری قرار می‌گیرند. این سایت‌ها بعد از دریافت پول فایل‌های بد‌افزار (ویروس) ارسال می‌کنند و کاربران به خیال فایل‌های پشتیبان، فایل‌های بد‌افزار ارسال شده را نصب می‌کنند.»

سرهنگ آذرخش در توصیه‌ای به کاربران ایرانی گفت: «هرگز به شرکت‌ها و افرادی که به بهانه‌ی پشتیبانی فردی اقدام به برقراری تماس تلفنی یا ارسال پیامک می‌کنند، اعتماد نکرده و تا از صحت و معتبر بودن شرکت اطمینان لازم را کسب نکرده‌اند، هیچ‌گونه اطلاعات و پولی را ارسال و در اختیار این گونه افراد قرار ندهند.»

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ادامه داد: «در یکی از جدیدترین شیوه‌های سوءاستفاده و کلاهبرداری، شاهد راه اندازی سایت‌هایی هستیم که ادعا دارند نرم‌افزارهای امنیتی می‌فروشند، اپلیکیشن‌هایی که برخی از آنها جعلی است و  عملکرد جاسوسی نیز دارند.»

او اعلام کرد: «افزایش دانش IT  برای کاربران ایرانی ضروری است. به جرأت می توان گفت تعداد زیادی از قربانیان کلاهبرداران سایبری به دلیل دانش محدود IT در دام این کلاهبردان می‌افتند و متضرر می‌شوند.»

بسیاری از ما، برخی از مواردی که سرهنگ آذرخش بیان کردند را در مغازه‌ی برخی از فروشندگان بازارهای موبایل و کامپیوتر سراسر کشور مشاهده کرده یا به برخی از این سایت‌های سوءاستفاده‌گر و کلاهبردار سر زده‌ایم. همانطور که این مسئول پلیس فتا اشاره کرد، با کمی مطالعه و کسب دانش IT از ضررهای غیرقابل جبران، جلوگیری کرد. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا تا به حال به این فروشندگان یا اپلیکیشن‌ها برخورد کرده‌اید؟

نقل از زومیت

منبع ایسنا

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت