محروم کردن مردم از شبکه‌های اجتماعی نقض حقوق شهروندی است

حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه
محروم کردن مردم از شبکه‌های اجتماعی نقض حقوق شهروندی است

محروم کردن مردم از شبکه‌های اجتماعی نقض حقوق شهروندی است

محروم کردن مردم از شبکه‌های اجتماعی نقض حقوق شهروندی است

وزیر ارتباطات در راستای سیاست دولت در توسعه‌ی فضای مجازی، محروم کردن مردم از شبکه‌های اجتماعی را نقض حقوق شهروندی دانست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: «دولت اعتقادی به محدودیت فضای مجازی و بستن شبکه‌های اجتماعی ندارد و محروم کردن مردم از شبکه‌های اجتماعی، نقض حقوق شهروندی است.»

محمود واعظی در مورد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی گفت: «سیاست دولت یازدهم توسعه‌ی فضای مجازی و تلاش در راستای استفاده صحیح مردم و فرهنگ‌سازی است. به هر حال ما کشوری هستیم که مردمانی بافرهنگ و معتقد به آموزه‌های دینی و اسلامی داریم. به همین خاطر باید تلاش کنیم تا فضای مجاز به شکل بهتری به سمت و سوی این سیاست پیش برود.»

دولت یازدهم اعتقادی به محدودیت ندارد

واعظی تأکید کرد: «دولت یازدهم اعتقاد ندارد که با بستن شبکه‌های اجتماعی و ایجاد محدودیت در فضای مجازی مشکل حل می‌شود. بنابراین تلاش و سیاست اصلی ما فرهنگ‌سازی در راستای استفاده‌ی بهینه از این فرصت‌های ارتباطی است.»

وزیر ارتباطات توضیح داد: «در کنار فرهنگ‌سازی برای استفاده‌ی صحیح مردم از فضای مجازی، بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در دستور کار ما قرار دارد و برنامه‌هایی برای این کار انجام شده یا در حال انجام است.»

تنها ۵ درصد محتویات غیراخلاقی است

واعظی در مورد میزان محتویات نا‌سالم در فضای مجازی گفت:‌ «بر اساس رصدهایی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته‌، مشخص می‌شود که ۹۵ درصد از مطالب مربوط به حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بوده و تنها ۵ درصد از محتویات مربوط به موارد غیراخلاقی است. بنابراین ما باید به دنبال اصلاح و بهتر شدن این ۵ درصد باشیم.»

همکاری با دانشگاه‌ها

او درباره‌ی بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال همکاری با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان است تا بتواند با استفاده از توان علمی آن‌ها در راستای بومی کردن شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی برنامه‌هایی را اجرا کنند. البته در این زمینه‌ فعالیت‌‌ها و همکاری‌های موفقیت‌آمیزی اجرا شده است.»

مردم باید آسان و راحت به اطلاعات دسترسی داشته باشند

واعظی تأکید کرد: «دولت خود را مقید و ملزم به اجرا کردن قانون می‌داند. به همین خاطر و در راستای عمل به قانون شهروندی، اعتقاد داریم که مردم باید به اطلاعات و اخبار مورد نیاز خود دسترسی آسان و راحتی داشته باشند.»

بستن فضای مجازی مغایر حقوق شهروندی است

وزیر ارتباطات گفت: «مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، مسدود کردن دسترسی مردم به اطلاعات آزاد است ما نمی‌خواهیم مردم ایران را از دسترسی به شبکه‌های اجتماعی محروم کنیم چون اگر این کار صورت گیرد، به‌نوعی نقض حقوق شهروندی است.»

او ادامه داد: «امروز مردم اطلاعات خود را از راه‌های متفاوتی به دست می‌آورند؛ عده‌ای با استفاده از صداوسیما، بعضی با خواندن نشریات و روزنامه‌ها و  برخی دیگر هم هستند که اطلاعات خود را از طریق کانال‌ها و گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند و به همین دلیل بستن این فضا مغایر قانون حقوق شهروندی است.»

واعظی در پایان گفت: «بستن و مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی متناسب با سیاست‌های دولت نیست و در همین راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از توسعه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی حمایت می‌کند.»

منبع :  مهر

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت