ربات سوسکی!

حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

برای بیشتر مردم سوسک‌‌‌ها موجودات الهام بخش یا حتی دوست داشتنی نیستند و بیشتر حالشان را بد می‌‌‌کنند! اما برای دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی (UC Berkeley) این موجودات راه جدید را در فکر کردن به ربات‌‌‌ها باز کرده اند. این گروه پس از مطالعات بسیار در خصوص رفتار سوسک‌‌‌ها برای گذر از شکاف‌‌‌ها و ترک‌‌‌های موجود آن‌‌‌ها موفق به طراحی رباتی شدند که که توانایی‌‌‌های مشابهی را داراست.

22fa33c5bd87f40fa6743e17a6e7ee7b

سوسک‌‌‌ها ممکن است به نظر شما بسیار زشت و بد به نظر برسند اما کدام یک از شما می‌‌‌تواند توانایی‌‌‌های فوق العاده‌‌‌ی این موجود در حمله به زیستگاه شما (خانه‌‌‌ی دوست داشتنی شما) را به چالش بکشد یا حتی دست کم بگیرد؟ تکامل این بار هم شما را شکست خواهد داد. در حقیقت گذر از شکاف‌‌‌هایی که این موجود از آن‌‌‌ها به شما می‌‌‌رسد تا ۹۰۰ برابر وزن بدن او به او فشار وارد می‌‌‌آورد با این حال پژوهشگران برکلی دریافتند که حتی در روزنه‌‌‌هایی با اندازه‌‌‌ی معادل یک چهارم بدنشان این موجودات می‌‌‌توانند به سرعت حرکت کنند. نکته‌‌‌ی شگفت انگیزتر اینکه این موجودات می‌‌‌توانند با تغییر آرایش پاهای خود به طرفین در یک شکاف ۶ میلیمتری به سرعت یک شکاف ۱۲ میلی متری حرکت کنند. به بیان دیگر این موجودات که حدود ۱۲ میلیمتر ارتفاع دارند می‌‌‌توانند تا ۲.۵ میلی متر بدن خود را جمع کنند که فوق العاده است. کافی است تصور کنید بتوانید ارتفاع ماشین خود را تا بیش از ۵ برابر افزایش یا کاهش دهید!

برای توسعه‌‌‌ی این ربات که آن را به اختصار CRAM یا (compressible robot with articulated mechanisms) می‌‌‌خوانند، این تیم ابتدا با بهره گیری از دوربین‌‌‌های سرعت بالا از سوسک‌‌‌ها فیلم برداری کردند. آن‌‌‌ها دریافتند زمانی که سوسک‌‌‌ها خود را برای گذر از شکاف باریک به کف زمین می‌‌‌چسبانند دیگر نمی‌‌‌توانند از پاهای خود برای حرکت رو به جلو استفاده کنند بنابراین برای رو به جلو رفتن آن‌‌‌ها از خارهای موجود بر روی بخش زیرین پاهای خود استفاده می‌‌‌کنند. این درست مثل این است که شما برای گذر از یک گذرگاه کوچک به صورت سینه خیز و با استفاده از آرنج خود را به جلو حرکت دهید.

آنچه که بسیار تکان دهنده است نیروی بسیار زیادی است که این اجزا می‌‌‌توانند در هماهنگی هم برای رو به جلو حرکت کردن جانور ایجاد کنند. رباتی که این بار با الهام از سوسک‌‌‌ها ساخته شده است نیز با وجود اینکه از درجه‌‌‌ی آزادی حرکتی سوسک‌‌‌ها برخوردار نیست ولی از شیوه‌‌‌ی مشابهی برای حرکت بهره می‌‌‌برد و می‌‌‌تواند تا نصف ارتفاع خود کوتاه شده و با این حال حرکت رو به جلوی خود را حفظ کند. همچنین رویه‌‌‌ی ربات نیز با استفاده از محافظی پلاستیکی پوشیده شده است که می‌‌‌تواند در برابر فشار خم شود که به نوعی شبیه سازی اسکلت خارجی سوسک محسوب می‌‌‌شود. محافظی که می‌‌‌تواند به شکلی نرم و بی خطر ربات را از سطوح بسیار متفاوتی از جمله سمباده سالم و بدون مشکل عبور دهد.

سازندگان این ربات معتقدند ربات آن‌‌‌ها می‌‌‌توانند در بلایای طبیعی همچون زلزله، در یافتن و نجات بازماندگانی که در زیر آوار مانده اند کمک بسیاری به گروه نجات بکند. به گفته‌‌‌ی روبرت فول :

در چنین بلایایی نیاز است که بتوان به روشی ایمن به زیر آوار رفته و محل را مورد جستجو قرار داد. ولی اگر سطح آوار بسیار وسیع و بزرگ باشد و مکان‌‌‌های زیادی برای جستجو وجود داشته باشد تنها این ربات‌‌‌های کوچک و سریع‌اند که می‌‌‌توانند با ارتشی از خود به جستجوی محل در کمترین زمان ممکن بپردازند.

اگر تا به حال سگ‌‌‌ها را بهترین دوست برای انسان‌‌‌ها می‌‌‌نامیدند، در صورت موفقیت این ربات‌‌‌های سوسکی می‌‌‌توان لقبی مشابه را به خود بگیرند. چه بسا روزی یک ربات سوسکی نجات بخش جان شما باشد! پس دفعه‌‌‌ی بعدی که با این موجودات کوچک روبرو شدید علاوه بر رعایت موارد بهداشتی قدری به عظمت تکامل این موجود بیاندیشید!

نتایج این گروه در نشریه‌‌‌ی علمی PNAS به چاپ رسیده است.

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت