آی تی چیست ؟ /کاربرد آی تی

فناوری اطلاعات چیست
حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

معرفی آی تی

بی شک یکی از کاربردی ترین رشته های دانشگاهی در ده سال اخیر رشته آی تی یا فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد .آی تی IT در لغت مخفف information technology یا همان تکنولوژی اطلاعات می باشد .

با توجه به اینکه در حال حاضر در عصر اطلاعات به سر می بریم و اطلاعات دغدغه و نیاز اساسی این قرن می باشد به  همان اندازه کارشناسی و متخصصین این رشته هم از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند .

فناوری اطلاعات چیست

آی تی چیست

فن آوری اطلاعات در حقیقت تلفیقی از چند رشته دانشگاهی مثل مهندسی نرم افزار ، مهندسی سخت افزار ، مهندسی برق و مخابرات ، مدیریت و … می باشد .به همین دلیل معمولا کارشناسان و فارغ التحصیلان این رشته بعد از اتمام تحصیل با بازار کار خوبی روبرو می شوند .

در صورتی که شما بتوانید تکنولوزی اطلاعات و ارتباطات را در اختیار بگیرید قطعا با جهش های فوق العاده ای در کسب و کار و یا تحقیقات علمی خود خواهید شد .

در حقیقت آی تی راه و روش مناسب استفاده بهینه و کارا از اطلاعات را به ما می آموزد . شما با داشتن این تخصص قادر خواهید بود به نتایج سالها تحقیق و تجربه دیگران دست پیدا کنید . به عنوان مثال هواپیما RQ70 که توسط متخصصان ایرانی شکار شد را در نظر بگیرید ، متخصصان ما به راحتی تونستن با در اختیار گرفتن تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات این پهباد را شکار کرده و باز با استفاده از این علم موفق به مهندسی معکوس این وسیله شدند و در نهایت سالها تحقیق و مطالعه یک کشور که در نهایت منجر به تولید این وسیله شده ، در اختیار دانشمندان و تکنسین های ما قرار گرفت . یعنی با استفاده از علم فناوری اطلاعات ما تونستیم در یک علم پیشرفت خودمون رو سالها جلو بندازیم و البته این دقیقا همون روشی هست که کشور های پیشرفته با اون در پیش رفت های خودشون جهش ایجاد کردند .در حقیقت اونها هم با استفاده از علم فن آوری اطلاعات همواره از آخرین دستاورد ها و تکنولوژی ها با خبر میشن و از اون در راستای اهداف خودشون استفاده می کنن .

رشته های فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات در زمینه های طراحی وب ، طراحی و راه اندازی شبکه ، بانک های اطلاعات و به صورت کلی کار با داده و اطلاعات ، فعالیت میکند . شاید به نوعی بتوان گفت تفاوت رشته آی تی با رشته مهندسی کامپیوتر در این هست که رشته های کامپیوتر بر روی نحوه تولید و تبدیل اطلاعات فعالیت دارند و آی تی بر روی نحوه استفاده از اطلاعات ! .

در حقیقت فناوری اطلاعات و ارتباطات دانش انتقال و استفاده از اطلاعات هست . از مهمترین دغدغه های این رشته ، راه های انتقال ، نحوه ارائه  و امنیت اطلاعات می باشد .

از جمله ویژگی های دیگر این رشته این هست که متخصصان it برخلاف سایر مهندسان کامپیوتر علاوه بر خواندن مباحث ریاضی و برنامه نویسی ، مباحث مدیریتی و حتی بازاریابی و نحوه تعامل با دیگران را نیز آموزش می بینند . وبه همین خاطر در اکثر پروژه های رایانه ای اعم از برنامه نویسی ، طراحی پورتال ها و سخت افزاری معمولا از کارشناسان آی تی برای مدیریت و سرپرستی استفاده می شود .در حقیقت یک کار شناس فناوری اطلاعات با علم و اشراف بر چندین علم و رشته و گذراندن دوره های مدیریتی به خوبی میتواند میان سایر متخصصان توازن و هماهنگی ایجاد کرده و به نحو مطلوب پروژه مورد نظر را در همه ابعاد پیش ببرد .

آی تی من ها یا همان کارشناسان فناوری اطلاعات معمولا انسان های خلاق ، با ضریب هوشی بالا هستند که شم بازاریابی خوبی دارند . معمولا در پس تمام موفقیت های نرم افزاری بزرگ یک تیم قدرتمند آی تی قرار دارد .

شاید در یک اداره وجود پستی به عنوان مهندس سخت افزار یا نرم افزار لزومی نداشته باشد ، ولی امروزه کمتر اداره یا سازمانی هست که مسئول it نداشته باشد و این خود بر اهمیت و نقش مهم رشته فناوری اطلاعات در زندگی امروزی دلالت دارد .

تجارت الکترونیک

یکی دیگر از مهمترین مباحث و گرایش های آی تی تجارت الکترونیک می باشد .همونطور که گفتیم آی تی علم استفاده از اطلاعات هست و علم استفاده از اطلاعات و رایانه در تجارت را ،تجارت الکترونیک می نامیم .شاید این مبحث از آی تی برای عموم مردم بسیار ملموس تر باشد چرا که اثرات و نتایج آی تی بر تجارت را عموم مردم  به صورت مکرر در طول شبانه روز ،مشاهده می کنند .از خرید توسط یک عابر بانک با دستگاه پز pos فروشگاهی یا همان کارتخوان گرفته تا عابر بانک ها ، همراه بانک ، خرید های آنلاین ، پرداخت های اینترنتی قبوض و ….. همه از نتایج و راه کار های استفاده از آی تی در تجارت هست .

نقاط قوت و محاسن تجارت الکترونیک

شاید ده یا پانزده سال پیش به ذهن کسی هم خطور نمی کرد که ممکن هست روزی بیاید که مردم برای پرداخت قبوض آب و برق و گاز نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک ها نداشته باشند . برای کسانی که سالهای قبل مجبور به اتلاف وقت در صفهای خسته کننده بانک ها برای انجام هر کاری بودند ، لزوم استفاده از تجارت الکترونیک در زندگی امروزی بسیار برجسته می باشد چرا که امروزه بخش اعظمی از عملیات های بانکی از طریق اینترنت و در منزل توسط خود مشتریان بانک ها انجام می شود .

خدمات بانکداری الکترونیک

بانکداری الکترونیک یکی از مهمترین کاربردهای آی تی در تجارت الکترونیک می باشد . امروزه بسیاری از پرداخت ها از قبیل پرداخت انواع قبوض آب ، برق ، گاز ، جریمه رانندگی ، مالیات ، بیمه ،  عوارض شهرداری ، قسط وام ، خرید های اینترنتی ، ثبت نام های خودرو و ……. و همچنین عملیات هایی نظیر انتقال پول ، صدور و بستن چک ، گرفتن پرینت ،موجودی و گردش حساب و … همه از طریق اینترنت حتی در منزل مشتری و  تمام طول بیست و چهار ساعت شبانه روز قابل انجام هست .به یاد داریم که روزی انجام همه این کار ها در منزل رویای دست نیافتنی مینمود که امروزه به لطف آی تی ما به اونها رسیدیم !

ارتباط تجار و شرکت های بزرگ در سرتاسر دنیا از طریق اینترنت با یکدیگر و همچنین ارتباط گسترده شان با مشتریان از دیگر دستاورد های تجارت الکترونیک هست . فروشگاه های اینترنتی بزرگی نظیر آمازون و علی بابا و حتی دیجی کالا در ایران خدمات گسترده ای را به مشتریان خود ارائه می دهند که از طریق فیزیکی ارائه چنین خدماتی غیر ممکن هست ولی امروزه سایتی مثل آمازون از طریق وب سایت خودش به میلیون ها انسان در طول ماه جنس می فروشد !!! می دانید برای فروش فیزیکی این حجم از کالا شما به چند فروشنده و چند متر فضا نیازمند هستید !!!

تصاویر زیر نمایی از بعضی بخش های فروشگاه اینترنتی آمازون می باشد .

1

2

معایب تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک علیرغم داشتن همه این محاسن دارای معایبی نیز می باشد از قبیل اینکه خریدار نمیتواند در هنگام خرید ،کالا را ببینید و ممکن هست کالای تحویلی با کالای مورد نظر خریدار تفاوت داشته باشد . همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از تجارت الکترونیک ممکن هست مورد سو استفاده افراد فرصت طلب قرار بگیرید .و همچنین با توجه به اتکای تجارت الکترونیک به برق و رایانه در صورت وجود مشکل در این دو مورد  ،خدمات رسانی به مشتریان با اختلال روبرو می شود .

البته این معایب در مقابل محسنات و نقاط قوت تجارت الکترونیک هیچ هستند و برای همه آنها راه کارهایی وجود دارد که در آینده به معرفی این راه کار ها می پردازیم .

خوب همه موارد بالا گوشه کوچکی از کاربرد فناوری اطلاعات در زندگی امروزی ما می باشد .و شاید به جرات بتوان گفت در زندگی امروزی فناوری اطلاعات جزء لاینفک زندگی ما شده و با ظهور مباحثی همانند اینترنت اشیاء ، سیستم های هوشمند ، گوشی های هوشمند و دانش رایانه ای قطعا در اینده با پدیده های غیر قابل تصوری روبرو خواهیم شد . همونطور که در دو دهه گذشته کسی تصور نمیکرد روزی بدون پرداخت پول نقد بتواند از مغازه ای خرید کند قطعا مواردی در سال های آینده رخ خواهد داد که برای ما غیر قابل تصور هست .

لطفا تصورات خود در مورد آینده تکنولوزی را برای ما ارسال کنید .

شما می توانید روزانه جدید ترین اخبار آی تی ، اخبار فناوری اطلاعات و اخبار تکنولوژی های روز را در سایت آی تی نما مشاهده نمایید .

 

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه

  1. پینگ بک: استخدام ادمین کانال تلگرام | شرکت تبلیغاتی توتکا | tootka.com |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت