آمریکا کمپانی ZTE را به جرم همکاری با ایران تحریم کرد

حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

تکنولوژی یکی از مهمترین حوزه‌های تحریم اعمال شده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران است. منابع آگاهی از رویترز عنوان می‌کنند مقامات آمریکایی بر این باورند که کمپانی چینی ZTE این تحریم‌ها را نقض کرده و محصولات آمریکایی را به ایران صادر کرده است. به همین منظور قرار است تحریم‌های سفت و سختی گریبان این کمپانی را بگیرد.

کمپانی‌های چینی در گذشته همکاری‌هایی را با ایالات متحده داشته اند و چند وقت اخیر نیز شاهد گسترش این روابط بوده ایم اما همواره این همکاری‌ها با محدودیت‌های گاه و بیگاهی نیز همراه بوده است. منابع آگاهی از سوی خبرگزاری رویترز معتقد اند که وزارت بازرگانی ایالات متحده قصد دارد تا با اعمال تحریم‌هایی، این کمپانی را به قول خودشان تنبیه کنند. این تحریم‌ها شامل وارداتی خواهند بود که ZTE از تولیدکنندگان قطعات مورد نیازش در ایالات متحده دریافت می‌کند.

رویترز ادامه می‌دهد تحریم‌ها از تاریخ هشتم مارس (هجدهم اسفند) اعمال خواهد شد و از تاریخ نامبرده به بعد، تولیدکنندگان قطعات سرتاسر جهان جهت ارسال قطعات به این کمپانی نیازمند اخذ مجوز محدودی خواهند بود. نکته آن‌جایی جالب می‌شود که بدانید محدودیت‌های اعمال شده بر روی شرکت زد تی ای تنها به دلیل تجارت مشترک با جمهوری اسلامی ایران بوده است.

با توجه به آنکه چندین سال است دولت آمریکا محدودیت‌هایی را سر راه صادرات تکنولوژی به جمهوری اسلامی ایران وضع کرده است، مقامات این دولت معتقداند که زد تی ای با نقض قوانین، قطعات و تکنولوژی مخابراتی ساخت کمپانی‌های آمریکایی را به ایران صادر کرده است.

مسئولین زد تی ای در این باره می‌گویند که اعمال تحریم‌های ایالات متحده می‌تواند ضربه بسیار جدی را به خصوص بر تجارت ساخت تلفن‌های هوشمند این شرکت وارد کند. بنابر‌این زد تی ای جهت دریافت تکنولوژی و قطعات مورد نیاز خودش از شرکای تجاری بزرگ خود مانند اینتل و مایکروسافت با مشکلات جدی مواجه خواهد بود. هرچند که این به معنی کاهش حضور زد تی ای در بازار محصولات تکنولوژی نخواهد بود، اما به نظر می‌رسد که مسیر این کمپانی را با تغییرات گسترده‌ای مواجه کند. البته این نکته قابل ذکر است که تا بدین لحظه هیچ یک از شرکای ZTE نامه‌ای را مربوط به این موضوع از دولت آمریکا دریافت نکرده اند.

منبه: engadget

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت