کارت هوشمند ملی را چطور دریافت کنیم؟

حل مشکلات با کمک رایانه حل مشکلات با کمک رایانه

کارت هوشمند ملی که نسل جدید کارت‌های ملی است برای هر ایرانی به عنوان یک ضرورت محسوب می‌شود. دریافت کارت هوشمند ملی دارای مراحلی است که باید آنها را یک به یک طی کنید.

کارت هوشمند ملی در آینده تمام اطلاعات یک فرد را در خود جای می‌دهد و دیگر لازم نیست برای هر بخش یا سازمان پرونده و کارت جدایی داشته باشید.

کارت هوشمند ملی، یک کارت دیجیتالی است که قابلت ذخیره‌کردن اطلاعات افراد از جمله اثر انگشت، اطلاعات ازدواج، اطلاعات فرزندان، مشخصات هویتی و دیگر اطلاعات ضروری را دارد. به همین خاطر هر ایرانی باید کارت هوشمند ملی دریافت کند تا مشکلی در شناسایی و تشخیص هویتش رخ ندهد.

اما چطور باید کارت هوشمند ملی را دریافت کنیم؟ در ادامه مراحل دریافت کارت‌های ملی هوشمند را با هم مرور می‌کنیم.

مراحل دریافت کارت هوشمند ملی

برای دریافت کارت هوشمند ملی پر کردن فرم غیر حضوری و حضور افراد در دفاتر الزامی است. یعنی نه می‌شود کاملاً حضوری اقدامات را انجام داد و نه عملیات تماماً اینترنتی و بدون مراجعه است.

باید ابتدا به صورت اینترنتی اطلاعات را وارد کرد و سپس به صورت حضوری اقدام کرد.

 ورود به سامانه کارت هوشمند ملی

ابتدایی ترین کار برای دریافت کارت هوشمند ملی، ورود به سامانه مخصوص این کارت است.

سامانه کارت هوشمند ملی

پس از ورود به سامانه باید وارد بخش ثبت‌نام جدید شوید.

در صفحه‌ی ثبت‌نام جدید فرمی به شکل زیر موجود است که باید آن را بر اساس اطلاعات شخصی و هویتی‌تان تکمیل کنید.

فرم ثبت نام جدید کارت هوشمند ملی

اگر ثبت نام شما برای دریافت کارت هوشمند ملی موفق باشد و واجد شرایط کارت ملی باشید، پس از ثبت اطلاعات برای شما کد رهگیری فرستاده شده و به صورت اتوماتیک وارد بخش نوبت‌گیری می‌شوید.

اگر شما واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی نباشید، پیغام «شهروند گرامی در حال حاضر شما واجد شرایط ثبت نام کارت هوشمند ملی نمی‌باشید.» برای شما نمایش داده می‌شود.

 

مجاز نبودن به دریافت کارت هوشمند ملی

اگر پس از ثبت نام موفق، به صورت اتوماتیک به بخش نوبت‌گیری ارجاع داده نشدید می‌توانید از منوی «نوبت‌گیری» سامانه کارت هوشمند ملی وارد این بخش شوید و با در اختیار داشتن کد ملی و کد رهگیری به بخش نوبت‌گیری دسترسی پیدا کنید.

نوبت گیری کارت هوشمند ملی

اگر کد رهگیری خود را فراموش کرده‌اید با در اختیار داشتن کد ملی و تاریخ تولد می‌توانید در منوی «بازیابی کد پیگیری» سامانه کارت هوشمند ملی، کد پیگیری ثبت نام کارت هوشمند ملی را دریافت کنید.

ردیابی کد پیگیری دریافت کارت هوشمند ملی

مراجعه‌ی حضوری به دفاتر پیشخوان

پس از موفقیت در ثبت‌نام اینترنتی دریافت کارت هوشمند ملی و دریافت نوبت مراجعه به دفاتر پیشخوان، باید طبق تاریخ اعلام شده در نوبت‌گیری با در دست داشتن مدارک مورد مورد نیاز که در زیر اعلام می‌شود به دفتر پیشخوان مورد نظر مراجعه کنید. درصورت عدم مراجعه در زمان مقرر، به مدت ۳ روز مجاز به نوبت‌گیری مجدد نیستید.

مدارک لازم برای مراجعه حضوری جهت دریافت کارت هوشمند ملی:

  • اصل شناسنامه عکس دار
  • کد پستی
  • آدرس محل سکونت
  • شماره تلفن ثابت و همراه
توجه داشته باشید که در همه دفاتر ثبت‌نام ، واحد عکس برداری مستقر است؛ پس پیشنهاد می شود با آمادگی برای گرفتن عکس به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

مشاهده وضعیت صدور کارت هوشمند ملی

برای اطلاع از وضعیت صدور کارت ملی با در دسترس داشتن کد ملی و کد رهگیری در منوی «مشاهده وضعیت» سامانه کارت هوشمند ملی اقدام کنید.

حل مشکلات با کمک رایانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار بازدید سایت